So cvetne esence placebo?
Cvetne esence, še posebej Bachove esence, že desetletja navdušujejo številne uporabnike, a hkrati povzročajo dvome pri skeptikih. Najpogostejše vprašanje je: ali imajo dejanski učinek ali gre zgolj za placebo? In koliko časa jih je treba uporabljati, da opazimo spremembe?
Čeprav z esencami delam že dve desetletji in imam lastne izkušnje o njihovem učinku in čeprav imam ogromno povratnih informacij (in zanimivih zgodbic) o tem, kakšen učinek so imele cvetne esence na druge uporabnike, spremljam tudi, kaj se dogaja na področju znanstvenega raziskovanja cvetnih esenc. Če v orodje Google Scholar, ki je namenjen iskanju strokovne literature, vpišem cvetne esence, najde že preko 74.000 zadetkov!
V tem zapisu zato poglejmo, kaj pravi znanost.
Z novimi orodji umetne inteligence je mogoče narediti pregled strokovnih člankov v zelo kratkem času in jih prevesti tudi iz različnih jezikov. Tako sem v orodje Elicit vpisala vprašanje: Katere študije so bile narejene o zmanjševanju anksioznosti in vplivu cvetnih esenc na stres, ter dobila poročilo, ki ga povzemam v tem zapisu.
Raziskave in klinične študije v prid esencam
Raziskave o učinkovitosti Bachovih cvetnih esenc pri zmanjševanju anksioznosti in stresa so precej mešane. Nekatere študije poročajo o pomembnih izboljšavah, druge pa ne najdejo večjega učinka od placeba. Sem pa vesela, da je več tistih študij, ki dokazujejo izboljšave kot tistih, ki tega niso zaznale.
Študija, ki so jo izvedli Fusco idr. (2021) na raziskovalnem oddelku medicinske fakultete, São Paulo State University, v Brazliji, je vključevala klinično preskušanje, v katerem so udeležence naključno razporedili v dve skupini. Udeleženci in raziskovalci niso vedeli, kdo prejema zdravilo in kdo placebo. Rezultati so pokazali znatno zmanjšanje anksioznosti pri odraslih, kjer je povprečno zmanjšanje anksioznosti znašalo 0.19, kar je bilo statistično zelo pomembno (p < 0.001). To pomeni, da je bil učinek izrazit in ni naključen. Poleg anksioznosti in stresa so opazovali tudi vpliv na prenajedanje in spanje. Simptomi anksioznosti, prenajedanje in RHR (elektrokardiogram) pri posameznikih, zdravljenih s cvetnimi esencami, so se zmanjšali, njihovi vzorci spanja pa so se izboljšali v primerjavi s tistimi, ki so prejemali placebo.
V Brazliji to velja kot uradno izvedena klinična študija (Brazilian Registry of Clinical Trials (no. RBR-47-kfxh)).
Pinto idr. (2020) so na Universidade Federal de Pernambuco v Braziliji, izvedli dve ločeni raziskavi med učitelji in ugotovili, da se je stopnja stresa zmanjšala z 35.7 na 27 točk na lestvici Perceived Stress Scale (PSS), kar pomeni opazno izboljšanje. Ugotovitev študije je bila, da Bachove cvetne esence pomagajo učiteljem prilagoditi njihove obrambe proti stresu. Učitelji so se po terapiji s cvetnimi esencami bolje odzivali na stresne situacije, ne glede na to, ali je stres prihajal iz njihovih lastnih misli (intraosebni stresorji), iz odnosov z drugimi ljudmi (interosebni stresorji) ali iz zunanjih virov (zunajosebni stresorji).
Tudi ta klinična študija je uradno prijavljena v brazilski register kliničnih preskušanj (ReBEC no. UTN: U1111-1208-4987).
Študija na zaposlenih, ki so jo izvedli v Sao Paulu v Braziliji že leta 2012 (Salles in Da Silva, 2012) je pokazala, da je bila povprečna sprememba anksioznosti v skupini, ki je prejemala cvetne esence, 16.2, medtem ko je bila v kontrolni skupini le 3.2, kar predstavlja pomembno zmanjšanje.
Vse tri omenjene študije so nastale v Braziliji, kjer spodbujajo uporabo cvetnih esenc že več kot desetletje, saj so cenovno veliko bolj dostopne od farmacevtskih izdelkov in nimajo stranskih učinkov. Cvetne esence so v Braziliji priljubljene kot del komplementarne in alternativne medicine in so tudi uradno priznane kot integrativna oblika terapije, za preventivno uporabo. Ministrstvo za zdravje celo organizira tečaje uporabe Bachovih esenc (povezava spodaj, med viri). Uporabljajo se za uravnavanje čustvenega in duševnega stanja ter za pomoč pri obvladovanju stresa, anksioznosti in drugih čustvenih težav
Rezultati študij, ki ugotavljajo učinek placeba
Albuquerque in Turrini (2022) v svoji raziskavi nista ugotovila pomembne razlike v anksioznosti pri študentih zdravstvene nege, ki so jemali cvetne esence v primerjavi s placebom.
Sistematični pregledi (Ernst, 2002; Thaler idr., 2009) so zaključili, da ni dovolj dokazov, da bi cvetne esence delovale bolje kot placebo.
Thaler idr. so v pregledu obstoječih študij ugotovili, da večina razpoložljivih dokazov o učinkovitosti in varnosti cvetnih esenc vsebuje visoko tveganje za pristranskost. Na podlagi šestih študij pa so ugotovili, da ni neželenih stranskih učinkov in so cvetne esence varne za uporabo. Obstaja nekaj kontroliranih študij za psihološke težave in bolečine, ki kažejo na perspektivne rezultate, vendar jih je premalo, da bi lahko z zagotovostjo naredili zaključke.
Kako dolgo je treba jemati cvetne esence?
Različne študije so uporabljale različno dolga obdobja jemanja esenc, od 30 dni do približno 9 tednov. Večina raziskav, ki so poročale o pozitivnih učinkih, je uporabljala protokol 4 kapljice, 4-krat dnevno, vsaj 4 do 9 tednov. To pomeni, da lahko pričakujemo prve spremembe po približno enem mesecu redne uporabe, optimalni učinki pa se lahko pokažejo šele po dveh mesecih.
Placebo učinek – mit ali resnica?
V nekaterih raziskavah ni bilo razlik med skupino, ki je jemala cvetne esence in tisto, ki je prejemala placebo. To je sicer tipično za naravne terapije, kjer lahko pričakovanja in psihološki dejavniki igrajo pomembno vlogo. Vendar pa so nekatere raziskave pokazale večje izboljšanje pri ljudeh, ki so jemali esence (v slepih študijah, kjer niso vedeli ali jemljejo placebo ali dejanske esence), kar nakazuje, da imajo lahko dejanski učinek.
Moje osebno mnenje je, da bodo preizkušanja cvetnih esence vedno znanstveno pomanjkljiva, kadar gre za samooceno udeležencev o počutju.
V študiji, ki jo je izvedla brazilska raziskovalna skupina M. de Carvalho idr. (2014) na podganah, so ugotovili, da je bila mešanica Bachovega rešilnega zdravila učinkovita pri nadzoru glikemije, trigliceridov in HDL-holesterola ter lahko služi kot strategija za zmanjšanje dejavnikov tveganja za srčno-žilne bolezni. Ta študija zagotavlja nekaj predhodnih podatkov, da ima lahko Bachovo rešilno zdravilo nekatere biološke učinke.
Šele, ko bodo narejene študije v katerih se bo merilo kemične spremembe v telesu (npr. nivo kortizola, spremembe v krvnem tlaku, možganskem delovanju…), bodo lahko rezultati bolj gotovi. Takšne študije pa so veliko dražje in se prav zato (še) ne izvajajo.
Zaključek
Čeprav znanstvena skupnost še ni prišla do enotnega zaključka, številne študije vseeno kažejo, da cvetne esence lahko pomagajo, še posebej pri ljudeh, ki so takšnim oblikam terapije naklonjeni. Ključ do uspeha je redna in dovolj dolga uporaba. Če razmišljate o tem, da bi jih preizkusili, jim dajte priložnost vsaj 6 do 8 tednov in opazujte spremembe v svojem počutju.
Cvetne esence delujejo na nefizične nivoje in prek teh vplivajo na počutje, kar pa vodi tudi v boljše stanje telesa. saj veste: zdrav duh, v zdravem telesu. Je prej eden ali drugi pa je stvar debate in osebnih prepričanj. Prav zato jaz pravim, da tako kot fizično telo potrebuje vitamine in minerale, da lahko dobro deluje, tako naša čustva potrebujejo cvetne esence.
Če jih na tej točki želite preizkusiti pa je najhitrejša možnost CVETNI KLIC >>>
Lahko pa seveda čakate, da bodo prišle nove študije, ki bodo 100% potrdile, da cvetne esence niso placebo. Vsak na koncu zase izbere, kar meni, da je zanj v tistem trenutku najboljše.
Viri:
Jael Maria de Aquino, Alice Correia Barros, Angélica de Godoy Torres Lima, and Emanuela Marques de Santana. “Bach Flower Therapy to Reduce Anxiety in Nurses: Quasi-Experimental Study.” Concilium, 2024. (link)
Margarida Maria de Carvalho Resende, Francisco Eduardo de Carvalho Costa, Rodrigo Galvão Bueno Gardona, Rochilan Godinho Araújo, Fiorita Gonzales Lopes Mundim, Maria José de Carvalho Costa; "Preventive use of Bach flower Rescue Remedy in the control of risk factors for cardiovascular disease in rats", Complementary Therapies in Medicine, Vol. 22, Issue 4, 2014. (link)
Rogélia Herculano Pinto, S. Sousa, Carlos Renato Dos Santos, S. Senna, L. Leal, and Eliane Maria Ribeiro de Vasconcelos. “Effect of flower essence therapy on teachers' stress: a randomized clinical trial.” REME: Revista Mineira de Enfermagem, 2020. (link)
Suzimar de Fátima Benato Fusco, Ana Paula Pancieri, Stéfanie Cristina Pires Amancio, D. Fusco, C. Padovani, M. Minicucci, W. Spiri, and Eliana Mara Braga. “Efficacy of Flower Therapy for Anxiety in Overweight or Obese Adults: A Randomized Placebo-Controlled Clinical Trial.” Journal of Alternative and Complementary Medicine, 2021. (link)
Thaler, K., Kaminski, A., Chapman, A. et al. “Bach Flower Remedies for psychological problems and pain: a systematic review”. BMC Complement Altern Med 9, 16 (2009). (link)
https://journals.sfu.ca/seemj/index.php/seemj/article/view/332
https://www.gov.br/saude/pt-br/assuntos/noticias/2024/dezembro/saude-lanca-cursos-gratuitos-sobre-plantas-medicinais-e-fitoterapicos-musicoterapia-e-terapia-de-florais-no-sus
Pregled raziskav z orodjem Elicit: https://elicit.com/review/66689c7e-0136-4bf2-9ca2-78d86a78b28c