Polna luna v Strelcu
Ponovno sovpadata polna luna in koledarski začetek meseca, kar je značilnost letošnjega leta. Polna luna nastopi 30.6.2026 okrog druge ure zjutraj, naslednji dan začnemo z mesecem julijem, poletna vročina pa ni počakala, ampak nas je zajela že prej.
Na nebesnem svodu na eni strani osi severni-južni lunin vozel stojijo vsi planeti, na drugi jih odseva osamljena polna luna, ki se dejansko nahaja v ozvezdju Strelca. Po izračunih zahodne astrologije je luna polna v Kozorogu, če pa se boste ponoči ozrli v nebo, se bodo v ozadju svetlikale zvezde Strelca. Celoten zapis v nadaljevanju tako temelji na sideralnem (dejanskem) in ne tropskem (zahodnem) zodiaku ter seveda moji interpretaciji. Pri pisanju ni bila uporabljena umetna inteligenca.
Gledam obe karti – kvadratnega iz joytish programa in okroglega, ki nam je astrološko vizualno bližje, a oba govorita isto zgodbo.
V tej
zgodbi se Luna, ki jo povezujemo z našim čustevnim delom sebe, z materinsko
energijo, ki neguje in skrbi naslanja na modrost ter širino energij, ki
prihajajo iz ozvezdja Strelca. Temu vlada Jupiter, ki pa se nahaja v Raku –
Luninem domačem znamenju, kjer se Jupiter počuti odlično in zato še raje siplje
svoje blagoslove. Luna in Jupiter sta si tako izmenjala domovanja in med njima
se pretaka pomembna energija. Njegova značilnost je, da razširi in poveča vse,
česar se dotakne, zato napihne tudi Luno. Poleg Jupitra se je stisnil Merkur,
ki se na isti dan kot je luna polna, obrne retrogradno. In smo spet tam, v
tistem obdobju, ko nas strašijo, kaj vse lahko gre narobe.
Ker pa
Merkur rad odseva značilnosti planetov, s katerimi se druži, so tokrat to prav
Jupitrove značilnosti. Rak išče dom, čustveno varnost
in prostor, kjer se lahko mehča ter povezuje, zato tudi planeti tukaj postanejo
mehkejši, bolj čustveni in zaščitniški. Rak vedno povpraša: kam pripadam? Kdo
je moj? Kje sem varen? Komu lahko odprem srce? Kaj čutim?
Merkur, ki se obrne navznoter se lahko
sooči prav s temi vprašanji. A ne na razumskem, mentalnem nivoju, ampak
globoko, intuitivno čuteče. In, ker bo retrograden skoraj cel julij, je osebna
rast v tem mesecu vezana na spodnja vprašanja, ki si jih lahko vsak odgovori in
s tem izkoristi energije, ki so na voljo.
- Se čutim varno v svojem
notranjem in/ali zunanjem domu?
- Kje v zunanjem svetu iščem
varnost, ki je ne najdem znotraj sebe?
- Na kaj sem čustevno navezan ali
celo odvisen?
- Kdaj sem odprl srce in bil
ranjen pa teh ran še nisem zacelil?
- Ali morda idealiziram
preteklost in se zato ne morem zadovoljiti s sedanjostjo?
- Katera prepričanja sem si na
podlagi izkušenj v družini ustvaril in me danes omejujejo?
Ne razmišljajte, ampak dovolite, da
odgovori vzniknejo skozi čutenje in intuicijo. Jupiter lahko ta občutenja ter
intuicijo še razširi ter jo podpre z notranjo modrostjo. Jupiter in Merkur v
Raku tako predstavljata čustveno-intuitivni del znotraj nas, ki ga polna luna
jasno odseva. V Strelcu si namreč dovoli razširiti obzorja ter pogledati preko
poznanega ter se tako naučiti nekaj novega.
V Ribah se nahaja tudi Venera, ki sem
prinese dotik ljubezni, nežnost, romantiko in še več čustev. Venera predstavlja
tudi materialne užitke in morda vam tokrat pokaže prav kje in kako iščete
varnost ter čustveno zadovoljitev v
materialnih dobrinah, ker v notranjosti vlada čustvena praznina in pomanjkanje
(običajno ljubezni).
Kaj od tega se bo aktiviralo v vsakem posamezniku je seveda odvisno od tega, kaj že ima/nima razrešeno, na katerem nivoju zavesti se nahaja in kje stojijo natalni planeti tega posameznika.
Pa se vrnimo k temu, kar nam še odseva
polna luna. Sonce se po sideralnem zodiaku še ni premaknilo v Raka in se
dejansko nahaja v ozvezdju Dvojčkov. Sonce je naša individualnost, naša ego
zavest in naša notranja moč (moč, ki izhaja iz sončnega pleteža). Dvojčki
predstavljajo um kot orodje ter razumevanje kot pot. Pokažejo nam kako
razločiti, povezati in pojasniti informacije, sprašujejo se ter raziskujejo,
zato je njihova glavna kvaliteta radovednost.
Dvojčki predstavljajo tudi “delitev” med
našim zavestnim, racionalnim umom in nezavednim, intuitivnim delom zavesti.
Sonce/ego v tem znamenju se identificira zgolj z enim vidikom in zato se lahko dojemamo
zgolj kot “mislim, torej sem”, zanemarimo pa globine nezavednega in svoj
duhovni jaz. A vladar Dvojčkov je Merkur, ki je v Raku in prek prej omenjenih
občutkov lahko Soncu pokaže pot iz uma v globlje, bolj čustvene dele sebe.
Pozicija Sonca se pokriva z zvezdo
Betelgeuse, ki je ena najsvetlejših zvezd na nebu. V starih vedskih spisih so
to zvezdo povezovali z vlago, simbolično pa jo označuje kaplja vode, ki
predstavlja osvežitev in obnovo. A to niso nežne kapljice, ampak nevihta, ki
pride in na hitro prinese spremembo. Simbolično spremembo v smislu razmišljanja,
identificiranja ali informacij, ki vplivajo na nove uvide. Lahko spregledamo
tam, kjer smo prej imeli slepo pego ali vidimo nekaj z novega zornega kota.
Dejanska nevihta je hitro sproščanje
napetosti v ozračju. Simbolično jo lahko doživimo na mentalnem ali čustvenem
nivoju.
Vreme se odziva na kolektivna čustva
Že pred leti sem ugotovila, da smo zaradi
svoje odtujenosti z naravo pozabili, da smo z Njo povezani in da vse čustvene
napetosti, ki jih ljudje oddajamo v eter oziroma energijsko polje, ki ga delimo
z Gaio, vplivajo na Njene procese. Tudi na vreme. Lahko pač zagovarjamo, da
vreme pa res nima veze z našimi čustvi... ampak, ko sem v maju prebirala knjigo
Najstarejše prerokbe iz Ved, je v enem od poglavij napisano tudi, da so v
civilizaciji ob reki Sarasvati vladarji dobro vedeli, da so odgovorni tudi za
kolektivno karmo svojih ljudi. Omenjen je kralj Judhištira, ki je bil izjemen
poznavalec karmičnih zakonitosti ter jih je striktno upošteval. V času
njegovega vladanja je vedno deževalo le ponoči in v primernih količinah, zato
je zemlja bogato rodila, ljudje pa so dolgo in mirno živeli. Omenjen je tudi
kral Romapada, ki je užalil brahmane (svečenike) in ti so užaljeni zapustili
državo. Ker tako ni bilo nikogar, ki bi opravljal daritve, je deželi zavladala
suša, ki je trajala dokler se kralj ni opravičil in so se brahamne vrnili ter
spet začeli opravljati daritve.
Če pomislimo, kakšno je čustveno stanje
večine ljudi, ki svoje napetosti sproščajo v eterično polje, lahko rečemo, da
ga vreme kar dobro odseva.
Če vse to povežem z egom (Soncem) v
mentalnih Dvojčkih, se seveda obetata dva scenarija: razdiralno nevihtni um,
razpršen na vse strani ali pa električen um, oster kot strela z jasnega. Saj
imamo celo rek: kot strela z jasnega ga je zadelo. To pa je natanko energija
tokratne pozicije Sonca, ki se projicira na lunino srebrno platno.
Severni (Rahu) in južni (Ketu) lunin vozel
sta na osi Lev-Vodnar – ego:drugi, srčnost:um, sebičnost: altruizem, ogenj+zrak
= eksplozivnost.
Zakaj je vse to dobro vedeti? Ker imamo ljudje svobodno voljo, da izberemo. Kateremu toku energij sledimo s svojim razmišljanjem in delovanjem.
Zdaj se bom vrnila k Luni v ozvezdju
Strelec. Slednji predstavlja zavest, ki želi razumeti širšo resnico, smer
življenja in povezavo med izkušnjo ter modrostjo. Zato deluje skozi modrost,
dharmo, filozofijo, znanje, vero ter širjenje obzorij.
Um, ki je omejen z informacijami bo
sprejemal drugačne odločitve kot tisti, ki vidi širšo sliko.
Ker Luna
predstavlja čustva, nam pomaga razumeti naš čustveni aspekt, razširiti čustveno
modrost (ob izdatni podpori Jupitra). Sonce zna in zmore razumeti več, ker je v
Dvojčkih in oboje skupaj nas lahko popelje na nov nivo razumevanja ter
sprejemanja sebe.
Seveda se to ne zgodi samo od sebe.
Planetarna postavitev zgolj odpre polje možnosti ter priložnosti. Od vsakega
posameznika pa je odvisno ali se bon a to polje podal ali ne. V vsakem trenutku
se na nebu izrisujejo postavitve, ki delujejo kot nekakšna matrica. In ne glede
na to s katerega konca se človek loti interpretacije, se pokažejo neke
smernice, ki so nam na voljo ter nam (ne)zavedno usmerjajo misli, čustva ter
posledično delovanje.
Mars se nahaja v znamenju Bika, kjer se zna
hitro zaplesti v prepir ali pa z močno silo premakniti nekaj, kar je obtičalo.
Ker je Bik zemeljsko znamenje se lahko hitro manifestira v nekaj
oprijemljivega, konkretnega. Mars je tokrat v aspektih s kar štirimi planeti:
konjunkcija z Uranom (hitre spremembe), trigon s Plutonom (transformacija) in
sekstil z Jupitrom (modrost pa tudi vse poveča, česar se dotakne) ter Neptunom
(kolektivna manipulacija, iluzije, zmeda) – to nakazuje precej velik vpliv na
kolektivno dogajanje, ker se lahko zgodijo dolgo pričakovani ali pa čisto
nepričakovani premiki.
Luna se nahaja v predelu ozvezdja Strelec,
katerega značilnost je, da ne podpira diplomacije, je povezano z občutkom
nepremagljivosti ter ga predstavlja simbol pahljače, ki “hladi, ko je prevroče”.
A tu ne gre, za počasno, umirjeno hlajenje, ampak za agresivno, hitro mahanje,
da ustvarimo veter (Spomnim na zgoraj opisano kapljico in nevihte na mestu
točno nasproti, kjer se nahaja Sonce). Kadar je aktivno to ozvezdje lahko pod vtisom lastne grandioznosti in
iluzij delujemo brez razmisleka o posledicah. V Vedah je zapisano da temu delu
ozvezdja vlada boginja oceanov, ki lahko neguje in daje ali razdira in jemlje.
Edina sreča je, da temu ozvezdju svojo energijo dovaja Venera, ki se trenutno
nahaja v občutljivem Raku in je zato bolj sočutna ter zaščitniška.
Ključni poudarki trenutka polne lune
Astrologija je kot vremenska napoved. Dobro
je vedeti, kaj nas čaka, da se lahko temu ustrezno prilagodimo in pripravimo.
Je obsežna in hkrati zelo podrobna, zato se lahko izgubimo v podrobnostih ali
pa vidimo zgolj glavni naslov. Zato po vseh informacijah še nekaj za tiste, ki
potrebujete le bistvene podatke:
- Sonce je v Dvojčkih, kar našo pozornost usmerja na informacije, razumevanje in spoznanja, ki nas lahko udarijo kot strela z jasnega.
- Luna je v Strelcu, kjer širi svoja čustvena obzorja ter modrost. Lahko pa pod vtisom lastne grandioznosti in iluzij naredi kaj, kar kasneje obžaluje.
- Mars v aspektih ustvarja stabilno, a eksplozivno energijo, ki lahko prinese močan notranji preboj, intuicijo, ki vodi v konkretno akcijo ali nenadne rešitve tam, kjer je dolgo vse stalo.
- Jupiter skupaj z retrogradnim Merkurjem v Raku podpira nov pogled vase in modrost, ki jo ta ponudi (še posebej, če si odgovorite na vprašanja napisana zgoraj), Venera pa dodaja pridih romantičnosti ter sočutja do sebe in drugih.
- Čeprav so vremenarji že napovedali, astrologija potrjuje, da je možnost za nevihte v času te polne lune velika.
Ker je informacij o polni luni dovolj,
pride vpogled v mesec julij posebej. Stay tuned.
P.S Moram dodati še nekaj o vremenu, kar se mi je posvetilo, ko sem gledala karto. Sonce (ogenj) je v Dvojčke (zrak) vstopilo 15. Junija – ogenj je začel segrevati zrak. Mars (ogenj) je v Bika (zemlja) vstopil 21. Junija in začel segrevati še zemljo. Saturn (zemlja) je že nekaj časa v Ribah (voda), ampak 22-23. junija je bila (Luna) nasproti v Devici (zemlja), ko so bile v Sloveniji nevihte in je voda namočila zemljo. Od 1-3. Julija bo Luna spet v zemeljskem znamenju Kozoroga, ko lahko s Saturnom v Ribah spet prineseta vodo na zemljo. Kmalu bomo videli, če je kaj na tem 😉

